Pszczółkowe przedszkole
Strona Pszczolkowe Przedszkole wykorzystuje pliki cookies - dowiedz sie wiecej ...
Podziękowania dla rodziców
Nasi sponsorzy
Hurtownia Papiernicza Aga w Kłodnicy
Zakład Stolarski - Beniamin Grzesik
Sklep tekstylny EUREKA - Elżbieta Nowak
Silverado FUH - Janusz Korgól
Firma Handlowo-Usługowa - Adrian Baron
Wyrglas Firma Usługowa Ślusarstwo-Spawalnictwo Zbigniew Grasza
Usługi Budowlane - Dariusz Procko
Do pobrania
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 2

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 29
» Najnowszy użytkownik: osoranini
Strona BIP
Mamo, Tato poćwicz ze mną!
  Mamo, Tato poćwicz ze mną !

ZESTAW I - Przykładowe ćwiczenia w staniu z obciążeniem ciężarem ciała stosowane przy płaskostopiu i stopach płasko-koślawych.
Ćwiczenia w parach- dziecko i rodzic.

1. "Skradający się lisek"- rodzic idzie za dzieckiem trzymając je za barki, obydwoje idą na palcach udając skradającego się liska. Po chwili następuje zmiana kolejności - dziecko idzie za rodzicem trzymając go w pasie ( idą wciąż na palcach).

2. " Spacer pingwinków"- rodzic z dzieckiem idą w parze na piętach z podwiniętymi palcami stóp, plecy mając wyprostowane.

3. "Spacer kaczuszek"- rodzic z dzieckiem idą w parze na zewnętrznych krawędziach stóp, palce stóp mają podkurczone, pięty blisko siebie.

4. " Wyścig gąsieniczek"- rodzic i dziecko idą obok siebie do wyznaczonego celu nie odrywając stóp od podłoża- przesuwają się do przodu poprzez podkurczanie palców stóp, dosuwanie pięt i następnie prostowanie palców.

5. " Wyścig kangurów"- rodzic i dziecko skaczą na palcach do wyznaczonego celu.

6. " Marsz żołnierzy"- rodzic i dziecko maszerują obok siebie na palcach z wysokim unoszeniem kolan, plecy wyprostowane, głowa wysoko.

7. Zabawa " Żyrafka"- rodzic i dziecko biegają na palcach, na hasło wypowiedziane przez dziecko " Żyrafka"-oboje stają na palcach wyciągając się mocno w górę, głowa prosto, plecy wyprostowane, ręce wzdłuż tułowia. 

8. Zabawa "Mama (Tata) Żyrafa"- rodzic i dziecko biegają na palcach, na hasło wypowiedziane przez rodzica " Mama Żyrafa"( Tata Żyrafa) oboje stają na palcach  z rękami uniesionymi wysoko w górę, głowa prosto, plecy wyprostowane.

9. Zabawa " Bociany na łące"- rodzic i dziecko na palcach biegają udając bociany fruwające nad łąką. Na hasło dziecka lub rodzica- " Bociany na łące"-podbiegają do siebie, stają na jednej nodze trzymając się za ręce i próbują stanąć na palcach tej stopy. Zabawa toczy się dalej- znów fruwają, po czym na hasło stają na drugiej nodze. 

10. Zabawa " Witamy się"- rodzic i dziecko spacerują osobno na palcach po czym spotykają się, chwytają się za ręce , unoszą prawe stopy w górę i witają się podeszwową stroną stóp. Rozchodzą się, spacerują na palcach po czym znów się witają - lewymi stopami. 
 Wszystkie ćwiczenia i zabawy wykonujemy na boso. Zabawy powtarzamy kilka razy.
   											    

ZESTAW II - Przykładowe ćwiczenia z przyborem- szarfą- stosowane przy płaskostopiu i stopach płasko-koślawych.

1. "Zjadanie makaronu"- rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie. Każdy ma swoją szarfę rozłożoną przed sobą w kierunku współćwiczącego. Stawiamy stopę przed szarfą i nie odrywając pięty od podłoża zwijamy szarfę palcami stóp- zjadamy makaron. Rodzic ocenia dokładność wykonania ćwiczenia przez dziecko a dziecko ocenia rodzica.

2. " Okienka"- rodzic i dziecko chwytają swoje szarfy palcami obydwu stóp ( nie wkładamy szarf między palce, jedynie pod nie) i podnoszą nogi w górę. Szarfa tworzy okienko, przez które widzą się wzajemnie.

3. "Machamy chusteczkami"- rodzic i dziecko chwytają swoje szarfy palcami jednej stopy, podnoszą nogę w górę i machają szarfą do siebie. To samo ćwiczenie wykonują drugą nogą.

4. " Przeciąganie liny"- rodzic i dziecko chwytają wspólną szarfę palcami prawych stóp i przeciągają ją każdy w swoją stronę. Po chwili ?mocowania? następuje zmiana stóp. 

5. " Wyścig jeńców"- rodzic i dziecko stoją obok siebie, pod palcami stóp trzymają swoje szarfy za dwa jej końce. Na hasło ?idziemy? poruszają się w przód do wyznaczonego celu nie wypuszczając szarfy spod stóp- ogranicza ona długość ich kroków.

6. "Przeskoki przez kałużę"- robimy z szarf kółeczka- kałuże, rodzic i dziecko przeskakują na palcach przez swoje kałuże.

7. Zabawa "Zbieramy chrust"- szarfy rozłożone na podłodze, rodzic i dziecko biegają na palcach, na hasło "Zbieramy chrust" każdy podbiega do jednej szarfy, chwyta ją palcami stóp i unosi nogą w górę podając do własnej ręki. Wygrywa ten, kto zrobi zadanie dokładnie i szybciej. Zabawę powtarzamy- raz zbieramy chrust prawą nogą a raz lewą .

8. Zabawa "Ubieramy spodnie"- rodzic i dziecko stojąc trzymają w ręce każdy swoją szarfę. Na hasło ?spodnie? przekładają jedną nogę przez szarfę- ?ubierają nogawkę? po czym stają na palcach. Po chwili wyciągają nogę z szarfy i kontynuują ćwiczenie drugą nogą.

9. Zabawa " Berek ogonek"- rodzic i dziecko wkładają szarfę za pasek spodni- tworząc ogonek. Na hasło ?Berek? dziecko ucieka a rodzic go goni starając się urwać ogonek , obydwoje biegają na palcach , po chwili następuje zmiana ról. 
10. Zabawa "Ptaszki do dziupli?-robimy z szarf kółeczka- gniazdka, rodzic i dziecko biegają na palcach, ręce ugięte w skrzydełka, plecy proste, na hasło "Ptaszki do dziupli? każdy wbiega do jednej dziupli, siada po turecku z rękami nadal ułożonymi w skrzydełka i wyprostowanymi plecami. 

Wszystkie ćwiczenia i zabawy wykonujemy na boso. Zabawy powtarzamy kilka razy.
   								
				   

ZESTAW III - Przykładowe ćwiczenia z przyborem- piłką- stosowane przy płaskostopiu i stopach płasko-koślawych.

1. "Toczenie piłki"- rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie. Każdy ma swoją piłkę, Stawiamy stopę na swoją piłkę i toczymy ją w przód, w tył, robimy kółeczka- cały czas stopa przylega do piłki. Po chwili następuje zmiana stóp, po czym wymiana piłek i ćwiczenie powtarzamy.

2. " Robimy kluseczki"- rodzic i dziecko chwytają swoje piłki podeszwową stroną stóp, podnoszą nogi w górę i wykonują kółeczka stopami ? robimy kluseczki, kolana przy tym ćwiczeniu skierowane na zewnątrz.

3. "Mocowanie"- dziecko kładzie obie stopy na piłce i mocno od góry ją przytrzymuje, rodzic chwyta piłkę po bokach podeszwową stroną stóp i stara się ją zabrać dziecku. Po krótkim mocowaniu następuje zmiana ról.

4. " Rzut do kosza"- rodzic siedzi po turecku i ze splecionych ze sobą rąk robi kosz, dziecko siedzące naprzeciwko chwyta podeszwową stroną stóp piłkę ( kolana na zewnątrz), unosi nogi w górę i stara się wrzucić piłkę do kosza. Po chwili następuje zmiana ról. 

5. " Podrzuty piłek"- rodzic i dziecko siedzą naprzeciwko siebie. Każdy ma swoją piłkę, chwytają swoje piłki podeszwową stroną stóp, kolana na zewnątrz i podrzucają piłki w górę.

6. ? Toczenie piłek?- ćw. j.w, ale z jedną piłką , zamiast podrzutów- toczenie piłki do partnera.
 
7. "Ósemka wokół piłek?- piłki ustawiamy w pewnej odległości od siebie, dziecko idzie za rodzicem na palcach po ósemce wokół piłek. Po chwili następuje zmiana miejsc.

8. "Żabki po ósemce"- ćw. j.w ,zamiast marszu skaczą żabki- kolana na zewnątrz .

9. Zabawa "Bieg z przeszkodami"- rodzic i dziecko biegają na palcach z przeskakiwaniem przeszkód- piłek.
10. Zabawa ? Piłkarze?- każdy ma swoją piłkę, próba podbijania piłek stopami, kolanem, .

Wszystkie ćwiczenia i zabawy wykonujemy na boso. Zabawy powtarzamy kilka razy.
   								Opracowała mgr Iwona Doszko